Areál pevných kontrol

Nově vybudovaný areál pevných kontrol pro orientační běh na krnovském Hliništi (GPS: 50°6’27.270″N, 17°41’38.077″E) umožňuje široké veřejnosti vyzkoušet si tento sport, jehož sloganem jsou slova Dobrodružství v přírodě. V oblasti Starého hliniště je umístěno několik kontrolních stanovišť označených červenobílým čtvercem. Speciální mapu pro orientační běh si každý může vyzvednout přímo v místě APK, Petrovická 251, Krnov a orientační běh si vyzkoušet na vlastní kůži, případně si ji stáhnout níže:

hliniste

(ve formátu .pdf zde)

Fotografie z prostoru areálu pevných kontrol:

Přírodní památka Staré Hliniště se nachází 2,5 km severozápadně od centra Krnova. Pojedete-li po Petrovické ulici směrem k celnici, k cíli vás navede směrovka (ul. Petrovická 251, na území bývalé krnovské cihelny a přilehlého lomu nedaleko silnice vedoucí k hraničnímu přechodu s Polskem se nachází). Je o celkové rozloze 4,39 ha. Na přelomu 70. a 80. let byla cihelna srovnána se zemí a ponechány jen dvě budovy, těžní jáma zarůstala už dříve. Zprvu tato lokalita sloužila jako studijní plocha a v roce 1989 byla zařazena díky vzácným obojživelníkům a některým rostlinám, které se tu vyskytují, mezi přírodní památky.

V roce 2001 nechal krnovský Městský úřad zpracovat herpetologický a botanický výzkum. Ten potvrdil, že kriticky ohrožené druhy obojživelníků mají na Starém hliništi dobré podmínky a vyskytují se jen v počtu několika kusů. (čolek obecný, čolek horský, čolek velký, ropucha obecná, rosnička zelená,…).
Kromě obojživelníků se na Starém hliništi vyskytují také vzácné rostliny (orchideje, které ale nejsou původní, byly sem přesazeny).
O lokalitu je mezi Krnovany velký zájem. Na podzim se stává Staré hlinište rájem houbařů, protože tu rostou křemenáče.

(zdroj: www.infokrnov.cz)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s